Bu Blogda Ara

5 Tem 2010

Metamfetamin!!! (Crystal meth)

Metamfetamin (kristal meth) uyarıcı özelliği olan sentetik bir madde. Bir çok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori, dolayısıyla bağımlılık yapma yeteneğine sahip.

IUPAC ismi (S)-N-metil-1-fenil-propan-2-amin olan methamfetamin, jenerik ismi Desoxyn® olarak 5/10mg tabletler halinde ABD piyasasında bulunuyor. Ancak madde suistimal edilmek üzere kaçak üretimi ile tanınıyor.

Efedrin ya da Pseudoefedrin molekülünü hidrojenize ederek kolayca elde edilebildiğinden ötürü hemen hemen her yerde üretilebiliyor. "Meth lab" de denilen bu yerler, üretimi sırasında çıkan fosfattan ötürü kırmızı bir bir renge boyanır ve kedi idrarı kokusuna sahiptir.

Naziler askerleri uyanık tutmak için kullanmıştı

İlk 1919'da Japonya'da kimyacı Akira Ogata tarafından sentez edilen metamfetamin, II. Dünya Savaşı'nda askerlerin uyanık kalması için her iki tarafça da kullanıldı. Nazilerin, özellikle Hitler'in yoğun kullandığı biliniyor.
Benzedrine ticari ismi ile 1950'lerde narkolepsi, depresif durumlar ve zayıflama amacı ile kullanılan madde yaklaşık 10 yıl içinde suiistimal edilmek üzere sokaklara düştü. California ve Hawaii'den başlamak üzere tüm ABD'ye yayılmış, 1970'de hükümet tarafından reçetesiz satışı yasaklanmıştı.
Meksika karteli tarafından 3. dünya ilaç firmalarından doğrudan efedrin temini ile üretilip pazarlanmış, ancak bu yolun engellenmesi ile gündelik soğuk algınlığı ilaçları ile yerel üretime yönelindi.
Metamfetamin adama ne yapar?

Uyanıklık, motivasyon ve kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Madde alındığında tansiyon ve vücut ısısı yükselir, pupillalar genişler. İshal, bulantı, kusma görülebilir.
Maddenin, beyin kimyasını bozup depresyona yol açtığı bilinmekte. Bağımlılarında kalıcı anhedoni oluşuyor. Metamfetamin'in eroinden daha kuvetli bağımlılık yaptığı ileri sürülüyor.
Devamlı kullanıcılarında meth ağzı denen diş çürükleri gözükür, bağışıklık sistemi baskılanır. Bu kişilerde satafilokok enfeksiyonları sıktır. Kilo kaybı ve kısa dönem libido artışı, ardından erektil disfonksiyon da bilinen etkilerindendir.
Kuvvetli sistemik reaksiyon ile ölüm görülebilir.

1 yorum:

  1. Allah yedi kat düşmanımı mermiden öldürsün ama bu naletten değil bunlar ne yaa

    YanıtlaSil